Sertifikalı İlkyardım Eğitimlerinizi İhmal etmeyin!

 

 


İş Güvenliği Uzmanı


Dünyanın en gelişmiş ülkelerin de bile olay yerine acil yardım ambulansının ulaşması genellikle 5 dakikanın üzerinde gerçekleşmektedir. Kalp krizi, trafik kazası, yaralanmalar gibi bir çok durumda bu süre hayat kurtarmak için yeterli değildir. Profesyonel yardım gelinceye kadar yapılacak doğru ilk yardım uygulamaları ile hayat kurtarmak mümkündür. Bu konuda bireylerin bilinçli yaklaşımı gerekmektedir.

Ülkemizde ilkyardım bilincinin yerleşmesi amacıyla, devlet tarafından tüm kurum ve kuruluşlara, getirilen zorunluluk ile ilk yardım eğitimlerinin verilmesi sağlanmaktadır.

Med Akademi Genel Müdürü Cemal Üstek, halihazırda 22 Mayıs 2002 tarihinde yayınlanan İlkyardım Yönetmeliği ile ilkyardımcı bulundurma zorunluluğunun bulunduğunu hatırlattı. Üstek, ayrıca son günlerde çok konuşulan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile de ilkyardım konusunun bir kez daha altının çizildiğini belirtti. Üstek, ülkemizde mevzuata göre, iş yerlerinde her 20 kişide bir kişi ilkyardımcı olması gerekliliğini hatırlattı.

Üstek, bu oranın, ağır ve tehlikeli işler kapsamında yer alan iş yerleri için her 10 kişide bir olduğunu sözlerine ekledi. İlkyardım eğitimlerinin, sadece, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir ilkyardım eğitim merkezinden alınmak koşuluyla kabul edildiğinin altını çizen Üstek, bu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:


“Kurumumuz İlk Yardım Eğitmeni Belgesine sahip 20’nin üzerinde doktor, hemşire, sağlık eğitim uzmanlarımızdan oluşan eğitmen kadrosuyla hizmet veren Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir İlkyardım Eğitim Merkezi’dir. Sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimleri 16 saat (2 gün) sürmektedir.  Program sonunda katılımcılar, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapacağı sınavda 85 ve üzerinde puan almaları halinde yine aynı gün içerisinde uygulamalı sınava alınırlar. Katılımcıların 2 sınav hakkı olup bu sınavı başarı ile tamamlayanlara Sağlık  Bakanlığı  onaylı ilk yardımcı sertifikası verilir.”
 
     

Hizmet Çeşidini Belirtiniz