CARREFOURSA'nın Gözünden

 

 


İş Güvenliği Uzmanı


Bu ay itibariyle Medman’de her ay bir müşterimiz ile yaptığımız sohbeti sizlerle paylaşacağız. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda ciddi çalışmalar yapan, bu işe önem veren müşterilerimizle yaptığımız bu röportajlar, sizlerin yani İşverenlerin bakış açısını ve tecrübelerini yansıtacak. Ayrıca müşterimizin gözünden Med Akademi’ye bakacağız. Umarız keyifle okursunuz.

“Müşterimizin Gözünden” başlıklı yazı dizimizin ilkini 2009 yılından beri İlk Yardım Eğitimleri konusunda çalıştığımız CarrefourSA Eğitim ve Gelişim Yöneticisi Funda Bener ile gerçekleştirdik. 11 Aralık Çarşamba günü çok karlı ve soğuk bir günde CarrefourSA’nın Maltepe’deki Genel Müdürlüğüne röportajımız için gittik. Ancak CarrefourSA Eğitim ve Gelişim Departmanı ekibi ile yaptığımız sohbet, havanın tüm soğuğunu unutturdu bize... CarrefourSA, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda farkındalığı olan, tüm süreçlerinde bu kültürü yerleştirmiş en önemlisi ise bu işi yasak savmak için yapmayan, çalışanına ve mağazalarına gelen müşterisine değer veren bir firma...  İşte CarrefourSA’nın gözünden İSG ve Med Akademi...

 *İş Sağlığı ve Güvenliği, son dönemde iş hayatında gündemi meşgul eden bir kavram diyebiliriz... Bu konuya CarrefourSA olarak nasıl bakıyorsunuz?

İş Sağlığı ve Güvenliği Türkiye için yeni sayılabilecek ancak çok önemli bir kavram... Türkiye’de tabii ki çalışanların sağlık ve güvenliğine eskiden beri önem veriliyordu ancak bugüne geldiğimizde İSG daha anlaşılır ve önemli bir boyut kazandı.

İşverenin en önemli kaynağı çalışanıdır... Tüm işlerimiz ve süreçlerimizi insan kaynağı ile çözüyoruz. İnsan kaynağının sağlıklı olması zihni ve bedeniyle sağlıklı olarak iş yerinde olması kuruma çok ciddi bir katkıdır. Ayrıca işin bir de insan boyutu var ki bu her şeyden öncelikli. Çalışanlar, işlerine ekmek paralarını kazanmak için geliyorlar. Aslında bir anlamda çalışanların canları kurumlara  emanet... Mesai sonrasında evlerine, sevdiklerine, eşlerine ve çocuklarına aynı bütünlük içinde dönmeleri kurumların yükümlülüğünde.

Aslında yasa bunu yapmaya çalışıyor. Hem işverenin hem de çalışanın bu süreçte sorumlulukları var. Devlet de bizim yaptıklarımızı denetlemekle yükümlü... Tüm süreçler bir bütünün parçası... Bu süreci çalışan ve işveren elbirliğiyle yürütmeli... Biz CarrefourSA olarak  bu konuyu çok önemsiyoruz ve bu konuda ciddi aksiyonlar alıyoruz. Kurum olarak bu bütünlüğü korumanın ötesinde çalışanlarımızın mutlu ve keyifli çalışmalarını da istiyoruz.

İŞVEREN RİSKLERİNİ ÇOK İYİ BİLMELİ

İşveren, işyerindeki riskleri bilmek durumunda... Bunlarla ilgili önlem almak ve bu riskleri çalışanları ile paylaşmak, onları bilgilendirmek ve süreçleri takip etmek zorunda... Çalışanlar ise bu bilgilendirmeleri içselleştirmek, eğitimlere katılmak ve uygulamakla yükümlü... İnsan faktörü çok ilginç... Dönüp çalışma hayatıma baktığımda, tehlike sınıfı daha yüksek gruplarda çalışan insanların bir takım riskleri göze aldığını fark ediyorum. ‘Bana bir şey olmaz’mantığı ile hareket ediliyor. Aslında durum böyle değil. Her an her şey olabilir, herkesin başına tahmin bile edemeyeceği durumlar gelebilir.

Özetle, kurumlar üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeli. İş yerindeki olası riskleri analiz etmeli, yeterli önlemleri almalı, çalışanlarını eğitip bilgilendirmeli. Aynı zamanda çalışanların da aldıkları eğitimleri ve bilgileri, içselleştirerek hayata geçirmeleri gerekli... Ancak bu şekilde bir İSG bilinci yerleşebilir. Kurumların da çalışanlarında bu kültür ve bilinç yerleşene kadar ciddi çalışmalar yapması gerekir diye düşünüyorum.

*Siz CarrefourSA olarak İSG konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısaca bahsedebilir misiniz?

CarrefourSA’nın altyapısı İSG süreçlerine çok uygun. Bu altyapıdan yola çıkarak tüm düzenlemeler sonrasında yasaya uygun bir şekilde yapılanmamızı tamamladık.
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan doğan  yükümlülüklerimiz ile ilgili yapılması gereken tüm adımları attık. Kurulumuzu oluşturduk, risk analizlerimiz yapıldı,  iş güvenliği uzmanlarımız ve işyeri hekimimiz ile eğitimleri beraber hazırlıyoruz. Hem bölgelerimizde, hem de genel müdürlüklerimizde iş güvenliği eğitimlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Türkiye genelinde ki 28 hipermarkette düzenli olarak çalışan İş Güvenliği Uzmanlarımız var. Ayrıca hipermarketlerimizin içinde revirler kurduk. Revirlerimizde yarı zamanlı hekimlerimiz ve tam zamanlı hemşirelerimiz çalışıyor. Yapılan risk analizi çalışmaları doğrultusunda genel müdürlük ve hipermarketlerimizde alınması gereken önlemleri hayata geçirdik ve düzenli olarak takiplerini yapıyoruz. Yasa ile paralel giderken, bir adım da önde olmayı hedefliyoruz.

TEDARİKÇİLERİMİZİN DE İSG’YE ÖNEM VERMESİNİ SAĞLIYORUZ

Bildiğiniz gibi Carrefour dünya çapında bir şirket. Dünyanın pek çok ülkesinde perakende sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Çözüm ortaklarımızın da yasal zorunluluklarını yerine getirmiş olması bizim için çok önemli.  Toplumsal sorumluluğumuzun farkındayız, sektörde önder ve rol modeli olmayı önemsiyoruz. Örneğin; çözüm ortaklarımız ile imzaladığımız sözleşmelerimize 18 yaş altında çocuk işçi çalıştırmamaları konusunda maddeler koyuyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yasal çerçeveye uyumlu olup olmadığını kontrol ediyoruz. Sigortasız promosyon görevlisinin mağazalarımıza girmesine izin vermiyoruz. Kontrollerimizi sıkı tutuyoruz. Bunlar gibi pek çok örnek verebiliriz.

*Peki bir de ‘İlk Yardım Eğitimleri’ boyutu var. Siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Ülkemizde ilk yardım bilincinin yerleşmesi amacıyla, devlet tarafından tüm kurum ve kuruluşlara getirilen zorunluluk ile ilk yardım eğitimlerinin verilmesi sağlanıyor.  Mevzuata göre, iş yerlerinde her yirmi kişide bir kişi ilk yardımcı olmalıdır. Bu oran, ağır ve tehlikeli işler kapsamında yer alan iş yerleri için her on kişide birdir. Biz öncelikli olarak eğitim alacakların yüzdesini belirlenen yüzdenin üzerinde tutmaya çalışıyoruz. CarrefourSA mağazalarımıza her gün binlerce insan geliyor. İlk yardım eğitimlerini ne kadar çok çalışanımızın almasını sağlarsak, o kadar da çok insana yardım edebiliriz diye düşünüyoruz. Hem mağazalarımızda hem de genel müdürlüğümüzde yılsonuna kadar ilkyardım eğitimlerini tamamlamış olmayı hedefledik.

ZAMANINDA YAPILMIŞ MÜDAHALE HAYAT KURTARIR!

Biz müşterilerimizi misafirimiz olarak görüyoruz. Evimize gelmiş misafirimize nasıl davranıyorsak mağazamıza gelmiş müşterilerimize de öyle davranmayı bir kültür haline getirdik. Müşterilerimizin de canları bize emanet... Doğru ve zamanında yapılmış müdahalenin hayat kurtardığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bu konuyu çok önemsiyoruz. İlk yardım bilgilerine ne zaman, nerede ihtiyaç duyacağımızı bilemeyiz… Sevdiklerimizin, tanıdık ya da tanımadıklarımızın, nihayetinde insan hayatını kurtarmanın değeri ne ile ölçülebilir ki?

*Mağazalarınızda ilk yardımcılarınızın müdahale etmesi gereken bir durum ile hiç karşılaştınız mı?

5 sene önce Acıbadem mağazamızda bir müşterimiz kalp krizi geçirdi. İlkyardım eğitimi alan arkadaşlarımızdan biri müşterimize anında müdahale etti ve müşterimizin hayatı kurtuldu. Ardından müşterimizin yazdığı, bizi çok gururlandıran bir teşekkür mektubu aldık. Bizi en çok etkileyen de mektubunun sonuna yazdığı ‘Hayatımı size borçluyum’ cümlesi oldu.

*Med Akademi ile 2009 yılından beri bir işbirliğiniz var. Neden Med Akademi’yi tercih ettiniz?

Med Akademi’de güzel bir ekip var. Herkes ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor, profesyonel bir ekip, bu profesyonel ekip  aynı zamanda da sıcak, yapıcı  bir yaklaşıma sahip. Kurumsallaşmış bir yapıda amatör bir ruhu hissedebiliyorsunuz. Med Akademi ekibine en tepe yöneticisinden, koordinasyona kadar istediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz.  Taleplerimizle ilgili hemen aksiyon alıyorlar. İşlerini takip ediyorlar. Kurumlardaki eğitim birimleri için bu süreçlerde en büyük yük, güncelleme eğitimlerini takip etmektir. CarrefourSA için yaklaşık 7000 kişiden bahsediyoruz. Bizim bu takibi tek başımıza yapmamız çok zor. Ancak birlikte çalıştığımız kurumun bize yardımcı olması bize kattığı katma değer olarak karşımıza çıkıyor. Med Akademi, arşivleme ve kayıt tutma konusunda da bize çok destek oluyor. Bu nedenle işini ciddiye alan, takibi yüksek bir firma olduğunu söyleyebiliriz. Med Akademi bizim için önemli bir çözüm ortağıdır...

AYNI YOLDA BERABER YÜRÜDÜĞÜMÜZÜ HİSSEDİYORUZ

İki kurumun birlikte çalışabilmesi için birbirlerine katma değer yaratmaları gerekli... Bizim için işbirliğinin sürdürülebilmesinde önemli olan, sadece ihtiyaçların karşılanması değildir, beklentilerimizin üzerine çıkabilmek, standarttan daha iyi hizmet almaktır. Med Akademi ile bunu yaşıyoruz. Bize katma değer sağlıyorlar. Sadece kendi konularında değil, bizim için her türlü konuda çözüm üretmeye çalışıyorlar. Bu da aynı yolda beraber yürüdüğümüzü hissettiriyor bize... 
     

Hizmet Çeşidini Belirtiniz